Zimné záhrady a drevo

Zimné záhrady z dreva


Drevené zimné záhrady na rozdiel od betónových a kovových konštrukcií nadchnú každého bez rozdielu už na prvý pohľad zvonku. Spájajú prírodu s prírodou a tradíciu s dneškom tak, ako máločo. Drevo je totiž ten najprírodnejší stavebný materiál na svete.

Ide síce o jeden z najstarších stavebných materiálov, no jeho použitie pre skleníky a zimné záhrady sa stalo rozšíreným až v 18. – 19. storočí. Drevené zimné záhrady boli bežné vo viktoriánskej Británií, Francúzsku a ich kolóniách, nachádzajúcich sa v Novom svete. Zrýchľujúce sa tempo urbanizácie a tiež nové drevospracujúce technológie preniesli drevené zimné záhrady aj do iných miest. Už pred mnohými rokmi sa totiž mestské úrady a bohatí mešťania snažili vrátiť do mesta pocit sviežosti a prírody.

Vlastnosti dreva umožňujú vytvárať na jednej strane masívny a na druhej strane jemný vzdušný dizajn, no technológia tepelnej izolácie bola kedysi na veľmi nízkej úrovni a tak zimné záhrady sa v tých dobách stavali takmer výlučne v oblastiach s celoročne miernym podnebím. Dnes to už pravda nie je.


Výhody zimných záhrad z dreva možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:


Vlastnosti materiálu – drevo je „teplá vec“, príjemná na pohľad aj na dotyk. Strom je v podstate ľahký stavebný materiál a môže byť z neho vyrobená elegantná, no pritom robustná konštrukcia. V súčasnosti sa vďaka novým technológiám pri konštrukciách drevených zimných záhrad využívajú laminované drevené trámy, ktoré majú podobné vlastnosti v porovnaní s oceľou či hliníkom. Lamely sú lepené pod tlakom pomocou ekologicky nezávadnej lepiacej zmesi a výrobcovia na ne dávajú neuveriteľnú záruku až 100 rokov. Tá sa vzťahuje aj na napadnutie drevnej hmoty drevokazným hmyzom, plesňami a podobne. Špeciálna technológia lepenia lamiel úplne zabraňuje skrúteniu štruktúry vplyvom poveternostných podmienok a vlhkosti.


Vzhľad – Po stáročia bolo drevo v mnohých krajinách hlavným stavebným materiálom, ceneným hlavne pre veľkú škálu použitia, ľahkú údržbu, trvanlivosť aj cenovú dostupnosť. V dnešnej dobe je strom spájaný s určitým štýlom, útulnosťou a pohodlím domova. Štruktúra každého dreva je jedinečná a rôzne prírodné odtiene umožňujú jeho výber presne podľa želaní zákazníka. Špeciálne skryté upevnenia drevnej hmoty navrhnuté pre drevené zimné záhrady umožňujú ideálne prepojenie betónovej konštrukcie domu a drevenej konštrukcie zimnej záhrady.

Ak ste sa rozhodli alebo plánujete stavbu zimnej záhrady, ponúkame vám kontakty na stavebné firmy priamo vo vašom okolí. Nájdete ich v sekcii Zimné záhrady. Vyberte si niektoré a zašlite im žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné práce tak, aby ste si urobili obraz o nákladoch, ktore vynaožíte na stavbu.

Možnosti prevedenia – Moderný štýl drevených zimných záhrad, nazývaný tiež škandinávskym, kombinuje svetlé s tmavé drevo so sklenenými výplňami vytvárajúc priam rozprávkové konštrukcie pre drevené zimné záhrady. Táto konštrukcia odráža koloniálny štýl spojený s tradičným a moderným tak, že záhrada lahodí oku zvnútra aj zvonku. Možnosti farebného tónovania ponúkajú neobmedzenú škálu farieb a vzorov a moderné technológie spracovania dreva a skla neobmedzujú architektov prakticky v ničom. Je možné vytvárať akékoľvek tvary, oblúky, ohnutia z dreva a doplniť to odolným sklom, častokrát farebným, s vygravírovanými rytinami a podobne.


Technológia zimných záhrad z dreva
 

Drevená zimná záhradaModerné postupy spracovania dreva dosahujú vynikajúce výsledky v konštrukcií foriem, tepelnej izolácie a ochrane drevnej hmoty pred škodcami a nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Konštrukčné prvky zimných záhrad z dreva  sú vyrábané na automatizovaných výrobných linkách z dreva rôznych druhov.

Okrem borovice a smreku sa najčastejšie využíva dub a iné druhy tvrdého dreva. Masívne drevo sa využíva na nosnú konštrukciu zimnej záhrady. Špeciálne konštrukcie sa spájajú takzvanými neviditeľnými spojmi a vytvárajú celok presne podľa želania zákazníka. V niektorých prípadoch sa na vonkajšiu časť drevenej zimnej záhrady používajú ozdobné hliníkové lišty, ktoré chránia nosnú časť pred chladom, extrémnym teplom, slnečnými lúčmi a vlhkosťou. Hliníkové lišty majú textúru dreva, preto nepôsobia rušivým dojmom. Využitie tepelno izolačných dvojskiel a použitie moderných termomateriálov znižuje tepelné straty.

Drevo je tradičný ekologický materiál, ktorý „dýcha“ a udržuje priaznivú klímu v príbytkoch. Od príbytkov by však mali byť oddelené kvalitnými dverami, najlepšie eurodverami, aby v prípade udržania nižších teplôt, neovplyvňovali negatívne teplenú pohodu v dome.
Drevené zimné záhrady cielene vytvárajú atmosféru a sviežosť jarného lesa. A to naozaj po celý rok.

Ak máme na mysli stavbu zimnej záhrady, iste vás zaujme aj článok Zimná záhrada a jej tienenie

Foto: postrojusam.pf, tdeurofasad.ru
(i.n.)